7 plesových přešlapů: Jak se neztrapnit na tanečním parketu

Plesová sezóna je v plném proudu. Kde jinde najdete tolik mužů ve společenském oděvu než na bálech. Bohužel právě na tanečních parketech se to hemží i módními faux pass. Snažte se jich vyvarovat. Tak pojdme na to...

1. KOŠILE

Nemusíme asi zmiňovat, že do obleku není přípustné nosit nic jiného než košili. Tričko nepřipadá v úvahu a polokošile také ne.

Košile s krátkým rukávem

Krátký rukáv u košile je nevkusný i v létě. Na ples tedy zásadně nepatří. Dokážete si ji představit s kravatou?

Barevné košile

I když se zdá atraktivní sladit barvu košile s partnerčinými šaty, podle etikety je jediná přípustná barva košile na ples bílá. Pokud chcete barevně ladit, popřemýšlejte nad barvou vázanky. 

Nezastrčená košile

Košile by měla být vždy zastrčená v kalhotách, které mají pásek nebo šle. Oboje ne! Ke smokingu se nosí smokingový pás.

Délka rukávů

Pod sakem by měla vykukovat manžeta košile alespoň 1 cm.  Správná košile do smokingu je ta s francouzskými manžetami na manžetové knoflíčky. 

2. SAKO

Svlékání saka

Jakmile si dají čeští muži na plese první drink, saka jdou dolů. Podle etikety by ovšem gentleman neměl sako ve společnosti žen vůbec svlékat. Největším prohřeškem je košile s kravatou bez saka.

Nejlepším řešením je vesta. Pokud vám večer ve společnosti bývá horko, pořiďte si ji.

Knoflíčky a rozepínání

Poslední knoflík u saka zůstává vždy rozepnutý. Pokud si kavalír sedá, rozepne si všechny knoflíky. Když vstane, kromě posledního knoflíku si ostatní opět zapne.

3. NÁTĚLNÍK 

Nátělník dříve muži nosili pod košile, které byly průsvitné. Dnes už se vyrábí košile z kvalitnějšího materiálu. Pokud pod košilí rádi nosíte ještě jednu vrstvu, zvolte tělové neviditelné tričko. V zimě zahřeje, v teple zase skvěle saje pot a košile díky němu nenavlhá od potu. 

4. MOTÝLEK

Podle etikety by měli muži na večerní akce nosit pouze motýlka. Hlavně na formální události typu ples v opeře. Oko se dá přimhouřit u plesů, které jsou méně formální. 

Pravý kavalír si ho umí uvázat, tak si pořiďte vázacího. To samé platí u kravaty. 

 

5. KRAVATA

Na méně formální plesy je v našich končinách samozřejmě přípustná kravata. Jak se s ní popasovat?

Délka

Kravata má být uvázaná tak, aby končila u horní hrany spony opasku.

Šířka

Šířka kravaty by měla být úměrná šířce klopy na saku.

6. PONOŽKY

Ponožky musí být dostatečně dlouhé a tmavší než boty. Kavalír nikdy neodhaluje lýtka. Pokud máte kratší kalhoty, klidně zvolte podkolenky.

 

7. OBUV

Na ples si kavalír obuje pouze polobotky nebo lakýrky. Pokaždé v černé barvě a vždy se sladěným opaskem. 

O plesovém dress codu by se dala sepsat velmi tlustá kniha, proto neváhejte a kontaktujte nás. Jsme tady, abychom vám pomohli a vy tak sami nemuseli bloudit labyrintem etikety a módy.

Případně si zde můžete přečíst další článek pojednávájící o plesové etiketě: Je plesová sezóna, doba hájení skončila, pánové.

No a pokud jste se rozhodli pro návštěvu plesu last minute a váš oblek nevypadá zrovna nejlíp, zastavte se k nám a my vám ho do týdne doupravíme, případně i vyčistíme. Zároveň od minulého roku máme i konfekční obleky, které umíme doupravit na míru a celou záležitost pořešit do týdne. 

Váš Cavalier


Komentáře k článku

Košile na míru

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

3 druhy zapínání

prvek konfigurace

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

prvek konfigurace

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

prvek konfigurace

8 druhů límců

prvek konfigurace

8 manžet, 5 fontů monogramů

prvek konfigurace

přes 300 druhů látek